2018-09-25 08:59:00

Araçlarda Motor Yağı Değiştirirken Dikkat Edilmesi GerekenlerMotor yağı değişimi, araçların periyodik bakımlarında üzerinde durulması gereken en önemli konulardan biridir. Motor yağı araçtaki hareketli parçaların sürtünmesini önlemeye yarar. Sürtünmeler ne kadar minimum düzeyde olursa motor ömrü o kadar uzar ve motor çalışmak için ekstra enerji harcamadığı için araçta yakıt tüketimi artmamış olur. Motorun uzun ömürlü olması ve aracın yakıt tüketimini minimum düzeyde tutmak için periyodik bakımlarda motor yağının değiştirilmesi gerekir. Aksi halde kirli bir motor yağı nedeniyle aracın performansı düşer, motor arızaları meydana gelir ve yakıt tüketimi artar. Motor yağı deneyimli kişiler tarafından değiştirilmeli, değişimlerde aracın marka ve modeline uygun motor yağı ve yağ filtresi kullanılmalıdır. Örneğin; Opel marka bir araç için Opel motor yağı kullanılmalıdır.

Motor yağı ve yağ filtresi neden değiştirilir?

Araçların motorlarında zamanla sürtünmeden dolayı motor yağının içerisinde küçük parçacıklar birikir ve bu parçacıklar, yağın akışkanlığını ve kayganlığını yitirmesine neden olur. Yağ kirlendiğinde motorun sesi değişir, marş motoru hemen çalışmaz ve aracın farklı parçalarında sürtünmeden dolayı arızalar, kırılmalar meydana gelir. Bu nedenle periyodik olarak motor yağının kontrol edilmesi, yağ kirlendiğinde yağ filtresi ile birlikte değiştirilmesi gerekir. Yağ filtresi, motor yağ karterinde biriken yağı, motor bloğuna iletirken süzer ve motora daha temiz bir yağ gönderilmesini sağlar. Yağ filtresi değiştirilmediğinde partiküller zamanla motor bloğunun çizilmesine sebep olur, biriken kirli tabaka motorun çalışmasını engeller.

Motor yağı ve yağ filtresi değiştirilmediğinde motorda arızalar ve diğer parçalarda aşınmalar meydana gelebileceği için aracın bakım masrafları artar. Bu nedenle araç sahiplerinin bu değişimleri zamanı geldiğinde yapması gerekir.

Online mağazasında Opel ve Chevrolet marka her araç modeline uygun motor yağı çeşitlerine yer veren Generalopel.com web sitesinde organik antifiriz,Opel şanzıman yağı, direksiyon yağı, fren balata spreyi gibi bakım ürünleri bulabilirsiniz. En iyi motor yağı markaları ve yedek parça fiyatları için hemen General Opel’i web sitesini ziyaret edin.

Benzer Haberler

Haber Arşivi

Arazi Araçları Hakkında Bilinenler ve Bilinmeyenler

Motor gücünün dört tekere birden eşit olarak iletildiği 4x4 araçlar, zorlu hava şartları, kaygan zeminler, dağlık bölgelerdeki engebeli ve toprak yollarda sürücüsüne sağladığı kolaylığın yanı sıra Off Road (Yol Dışı) sporu gibi alanlarda da tercih ediliyor.

Araç Alış Verişlerinde Marka Karşılaştırması

Araçlarda bir çok marka bulunması araç almak isteyen kişilerin ikileme düşmesine sebep olmaktadır.


LPG Beyinlerini İnternetten Alın Tassarruf Edin!

Tasarruf yakıtı olarak da bilinen LPG şüphesiz ki çağımızın en önemli buluşlarından bir tanesi.. . . .