2017-10-20 08:51:00

Arazi Araçları Hakkında Bilinenler ve Bilinmeyenler

Motor gücünün dört tekere birden eşit olarak iletildiği 4x4 araçlar, zorlu hava şartları, kaygan zeminler, dağlık bölgelerdeki engebeli ve toprak yollarda sürücüsüne sağladığı kolaylığın yanı sıra Off Road (Yol Dışı) sporu gibi alanlarda da tercih ediliyor.


Sürücülerin yolun durumuna göre çekiş tipini ayarlayabildiği 4x4 araçlar modellerine göre üçe ayrılıyor. Seçilebilir 4x4 (Part Time) modellerde belli bir hıza kadar sadece arkadan çekiş kullanılabiliyor. Ön tekerleklerdeki çekiş ise istendiğinde manuel olarak devreye sokulabiliyor. Arazi için daha kullanışlı olan bu tip 4x4 arazi araçları asfaltlardaki kullanım için tercih edilmiyor. Asfaltlardaki kullanım için bu modelin başka bir versiyonu olan Sürekli 4x4 (Permanent) çekişlilerde sürücüler istediği vakit yolun durumuna göre sürüş modunda geçişler yapabiliyor. Üçüncü tip Hafif 4x4 (AWD-All Wheel Drive) modellerde ise 4x4 ile 4x2 karışımı dizayn ediliyor. Yani sürücü, motor gücünün zeminin durumuna ve hava koşullarına göre ihtiyacı olan oranda dört tekerleğe de otomatik olarak iletilmesiyle birlikte; buzlu yollarda, yağmurlu ve karlı havalarda, kaygan zemin ve virajlarda tam performans sürüş deneyimine ulaşıyor.

Neden 4x4 Arazi Aracı Kullanmalıyım?

4x4 arazi araçları sürücüsüne pek çok avantaj sağlıyor. Bunların bazılarının emniyetle ilgili olduğu görülürken diğer avantajlar arasında iklim şartları ve aracın lastik ömrüyle ilgili önem yer alıyor.

Arazi araçları normal araçlara kıyasla; buzlu yolda 2,25, ıslak zeminde ise 1,66 defa daha yüksek olmak üzere çekiş gücünü zemine aktarıyor. Motor gücü de dört tekere dağıldığından patinaj olayı engelleniyor. Patinaj olayının engellenmesiyle birlikte lastiklerin ömürleri belli oranda daha da uzuyor. Ayrıca; tüm hava koşulları ve bütün zeminlerde en uygun yol tutuşu sağlayan araçlar, viraja hızlı girilmesi gibi durumlarda frene basıldığında, fren tüm tekerleklere de yine eşit olarak dağılacağından tehlikedeki riskler en aza indirgenebiliyor.

4x4 Fazla Yakıt Tüketir Mi?

"4x4 fazla yakıt tüketir" ibaresinin sanıldığının aksine bu bilgi sadece düşük hızlı sürüşlerde geçerli oluyor. Araçlarda dizayn edilen sistemin beraberinde getirdiği ağırlık ve sürtünme kuvvetinin artmasıyla düşük hızlarda yakıt tüketiminin fazla olduğu doğru; fakat hız yükseldikçe ters orantıya bağlı olarak sürtünme kuvvetinin azaldığı ve yakıt tüketiminin normalleştiği görülüyor.

İlk Türk Malı 4x4 Arazi Aracı

Türkiye'nin ilk 4x4 arazi aracı Eskişehir'de üretiliyor. 4x4 ticari araç; güvenlik birimlerinde, silahlı kuvvetlerde kullanılmak üzere tasarlanmasının yanı sıra pek çok hava koşulu ve zorlu şartlarda yüksek performans sergilemek adına tam donanımlı olarak üretiliyor. Ticari araç; arma kurtma, ambulans, servis aracı, mobil ofis ve demiryolu hat bakım gibi değişik seçenek tercihlerini de beraberinde getiriyor.

Aracın içerisinde "yaşam modülü" ismi verilen emniyetli oturma sistemleri ve bu sistemleri destekleyen dört nokta kemerli koltuklar, devrilme çubukları bulunuyor. Bünyesinde beş yüz litre kapasiteli su tankı da bulunan 4x4 ticari araç, kaza ve devrilme anlarında karşılaşılabilecek riski ciddi oranda azaltıyor. Bu model, gezi aracı, doğa sporları veya itfaiye aracı olarak da tercih edilebiliyor.

Arazi Aracı Yerine Pikap Otomobil

Son zamanlarda arazi araçları yerine tercih edilebilen pikap otomobiller fiyatları açısından da normal arabalara yakın olarak piyasaya sürülüyor. Pikap ismiyle anılan kamyonetler, arazi araçları performansını aratmayan yüksek standartları ve konforuyla sürücülerin gözdesi haline geliyor.

 Pikap otomobil modellerinde 4x4 ve 2x4 olmak üzere iki çekiş tipi bulunuyor. Motor gücü kadar iç dizaynına da önem gösterilen pikap araba modelleri; yol bilgisayarlı, hız sabitleyicili, yükseklik ayarlı halojen farlı ve otomatik yokuş iniş - çıkış asistanlı özellikleriyle özel olarak üretiliyor. Sadece doğa tutkunları ve maceraseverlere yönelik değil, şehir içi sürüşlerde de tam performans sergileyen pikap araba modellerinin çift kabin pikap ve ticari pikap olmak üzere çeşitliliği olduğu da görülüyor. Çift kabin pikap ve ticari pikap, diğer 4x4 ticari araçlar ile fiyat ve performans rekabetine girerek sürücülerden tam puan almayı başarıyor.

Benzer Haberler

Haber Arşivi

Arazi Araçları Hakkında Bilinenler ve Bilinmeyenler

Motor gücünün dört tekere birden eşit olarak iletildiği 4x4 araçlar, zorlu hava şartları, kaygan zeminler, dağlık bölgelerdeki engebeli ve toprak yollarda sürücüsüne sağladığı kolaylığın yanı sıra Off Road (Yol Dışı) sporu gibi alanlarda da tercih ediliyor.

Araç Alış Verişlerinde Marka Karşılaştırması

Araçlarda bir çok marka bulunması araç almak isteyen kişilerin ikileme düşmesine sebep olmaktadır.


LPG Beyinlerini İnternetten Alın Tassarruf Edin!

Tasarruf yakıtı olarak da bilinen LPG şüphesiz ki çağımızın en önemli buluşlarından bir tanesi.. . . .