2017-07-03 16:22:00

Motorlu Taşıtlar Vergisi Hesaplama

Sürekli gelişen ve değişen dünyamızda araç sayısı sürekli artmaktadır. Büyük şehirlerde ne kadar da bir yerden başka bir yere gitmek trafik yoğunluğu sebebiyle zor olsa da araç sahibi olmak gereklidir. Araçların belirli aralıklarla vergilerini ödemek mecburidir. Araç vergi hesaplama işlemleri genellikle araç vergisi ödenme esnasında araç vergisini alan ekip tarafından hesaplansa da bu yazımızın içeriğinde sizlere araç vergi hesaplama işleminin nasıl yapılacağı hakkında bilgiler verelim istedik.

MTV yani Motorlu Taşıtlar Vergisinin ödenmesindeki amaç tüm motorlu araçların doğaya yaymış oldukları emisyon oranına ve buna bağlı olarak araca ait koltuk sayısı ve aracın yaşının hesaplanmasıyla Gelir İdaresi Başkanlığı bünyesine her yıl ödenmesi gereken bir taşıt vergisi olarak bilinmektedir. Bu vergilerin hesaplanması sırasında en fazla göz önünde bulundurulan aracın emisyon oranıdır. Emisyon oranı ise motor gücü ölçülerek bu doğrultuda hesaplanır ve motor gücü bir aracın ne kadar düşük ise kişi aracı için o kadar düşük bir vergi öder.

Araç Vergisi Ne Zaman Ödenir?

Motorlu Taşıtlar Vergisi her yıl düzenli olarak Ocak ve Temmuz ayları içinde ödenmektedir. Bu aylarda iki eşit taksitlendirme yapılarak ödenebilen bu vergi bu aylar içinde ödenmediğinde araç vergisine günlük olarak gecikme faizi uygulanır ve zamanında ödenmeyen araç vergisi her gün değişerek katlanır. Araçlarının vergisini ödemeyen araç sahipleri hakkında ise araçları üzerinden haciz işlemleri başlatılarak işleme konulur.

Vergi hesaplama yaşı aracın model senesi ve aracın hangi yılda vergisinin ödeneceği de hesaba katılarak hesaplanmalıdır. Mesela 2000 yılına ait olan bir araç sahibi iseniz 2017 yılı da hesaba katılarak vergi hesaplaması 8 yıl olarak yapılmalıdır. Vergisi ödenmemiş olan bir aracın kesinlikle satılması yasaktır ve vergisi ödenmemiş olan bir aracın muayenesi de yapılmaz.

Araç Vergisi borç hesaplamaları artık yeni bir sistem ile internet üzerinden yapılmaktadır. Veya vergiyi alan kurumlara başvuru yapılarak araç vergisi borcu tam olarak öğrenilebilir. Her araç çeşidi için ve her araç yaşı için farklı bir hesap çıkartılır. Çünkü kamyonetlerin emisyon oranı ile küçük araç emisyon hacmi bir değildir.

Benzer Haberler

Haber Arşivi

Arazi Araçları Hakkında Bilinenler ve Bilinmeyenler

Motor gücünün dört tekere birden eşit olarak iletildiği 4x4 araçlar, zorlu hava şartları, kaygan zeminler, dağlık bölgelerdeki engebeli ve toprak yollarda sürücüsüne sağladığı kolaylığın yanı sıra Off Road (Yol Dışı) sporu gibi alanlarda da tercih ediliyor.

Araç Alış Verişlerinde Marka Karşılaştırması

Araçlarda bir çok marka bulunması araç almak isteyen kişilerin ikileme düşmesine sebep olmaktadır.


LPG Beyinlerini İnternetten Alın Tassarruf Edin!

Tasarruf yakıtı olarak da bilinen LPG şüphesiz ki çağımızın en önemli buluşlarından bir tanesi.. . . .