2016-10-29 12:19:07

Turbonun Araçlara Faydası

Evet, hepimiz çocukken araba yarışı oyunlarında hadi bas bas turboya bas gibi cümleler kurmuşuzdur.

Ancak yanlış bilinen ise turbo düğme ile çalışmamasıdır. Motorun yapılışında turbo yapılır ya da sonradan eklenir turbo denilen olay. Şimdi gelgelelim Turbonun Araçlara Faydası isimli konuya turbo araçlarda normal bir aracın motor çalışmasını düşünürsek turbo aslında aynı iş zamanında sadece motora daha fazla iş yaptırmayı öngörür. Turbo her araca konulamayacağı gibi turbo her zaman yararlı bir şey değildir. Ne demek yararlı değildir? Şudur:

Turbo aslında basınç ile alakalıdır şu deyimi durmuşsunuzdur; Turbo basıncı. Turbo basınç ile çalışan bir mekanizmadır. Günümüzde artık gelişen teknoloji şartlarında turbo denilen mekanizma artık bir sürü araca uygulanmaktadır. Ancak turbo her araçta aynı etkiyi baskıyı göstermez. Mesela marka ismi verirsek turbo konusunda gerçekten başarılı olan hatta ilk turbolulardan olan SUBARU firmasını örnek gösterebiliriz.

Turbonun Araçlara Faydası çoğu insana göre çok fazladır. Ancak aracın turboyu kaldırabilmesi de önemlidir. Eski denilen arabalar bu basıncı kaldıramayabilir. Özellikle motorları eskimiş metal yorgunluğu oluşmuş araçlara turbo takmak gerçekten çok zararlı olabilir. Ama turbo olan araçların havası vardır elbet. Melesa gaza sonuna kadar bastığımızda gelen o turbo homurtusu ıslığı aslında bizi daha da gaza getirirken araca da etkisi vardır.

Turbo tam etkisini gaza tam basıldığında ve belli bir devirin üstüne çıkıldığında etkisini gösterebilmektedir. Daha doğrusunu söylemek gerekirse mesela aracımızda 0.8 bar turbo mevcut ise tam gaza bastığımızda bile araç 2000 rpm devirde seyrederken ortalama 0.3 bar gibi etkisini gösterirken 4500 rpm devirde belki tam gücüne ulaşabilir. Turbonun yararları fazlayken zararları da yok değil.

Motorun erken yıpranmasını sağlar. Ancak günümüzde modern turbolar artık motora fazla baskı yapmadan performansı olumlu yönde etkiliyor. İsteyen turbosuz aracına turbo taktırabilir. Ama dikkat edilmesi gereken konumuz ise her şeyden önce güvenlik dikkatidir lütfen! Eğlenelim derken acı durumlar olmasın.

Benzer Haberler

Haber Arşivi

LPG Beyinlerini İnternetten Alın Tassarruf Edin!

Tasarruf yakıtı olarak da bilinen LPG şüphesiz ki çağımızın en önemli buluşlarından bir tanesi.. . . . 

Turbonun Araçlara Faydası

Evet, hepimiz çocukken araba yarışı oyunlarında hadi bas bas turboya bas gibi cümleler kurmuşuzdur.

Amarok’un motoru yenilendi

Volkswagen’in pick up modeli Amarok, değişen motoru ve tamamen yenilenen iç tasarımıyla Avek Otomotiv’de

İkinci El Araç Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler.

Her zaman hareketli olan ikinci el otomobil piyasası aynı zamanda aldatıcı tuzaklarla dolu bir pazar olarak da araç almayı düşünenleri tedirgin ediyor.